Hacamat

Hacamat

Hacamat Nedir?

Türkiye’de son yıllarda tamamlayıcı tıbba büyük ilgi gösterilmeye başlanmıştır. Özellikle hacamat halk arasında oldukça popülerdir. Hacamat emmek anlamındadır ve yaş ve kuru olmak üzere iki şekilde uygulanmaktadır. Fakat hacamat denilince yaş kupa anlaşılmaktadır.

Hacamat İslam ülkelerinde yaygındır ve hadislerde hacamatın yararları belirtilmiştir. Daha çok boyun ve sırt bölgeleri kullanılır. Bistüri kullanılarak belirlenen bölgelere çizik atıldıktan sonra kupa uygulanır. Kupa uygulaması yapılan bölgeler akupunktur noktalarıyla uyuşmaktadır.

Boyun, sırt ve bel kas ağrıları, baş ağrısı, gastrit, bronşiyal astım, anormal kan basıncı, karaciğer bozuklukları gibi durumlarda kullanılır. Hacamatta mekanizma tam anlaşılmamış olsa dahi bu teknikte deri altında birikmiş kan çıkartılır. Böylece kan ve lenfatik dolaşım artarak gerilmeye bağlı gelişen kas ağrıları ortadan kalkar. Damarları genişleten ve antimikrobiyal ajan olan nitrik oksit üretimi artar. Ayrıca oksidanlar ortamdan uzaklaştırılır ki bu da oksidatif stresi azaltır.

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Doktora Sorun
1
Doktora Sorun
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabilirim?
0312 285 30 00