Genel

İ.V. Nutrisyon Tedavisi

Hızlı ve etkili sonuç elde edebilmek için damar içine vitamin, mineral ve diğer destekleyici maddelerin steril iğne ve set ile verilmesi işlemine intravenöz(parenteral) nutrisyon tedavisi denir. İnsan vücudu sağlıklı ve dengede kalabilmek için devamlı kendini iyileştiren ve yenileyen bir organizmadır. Bunu yapabilmek için doku tamiri, oksidatif stres ve serbest radikallerin uzaklaştırılması ve hücre yenilenmesi için yüksek miktarda vitamin ve minerallere ihtiyaç duyar. Stres, aşırı çalışma, yaralanma, enfeksiyonlar, yaşam süresinin uzamasıyla ileri yaş vitamin ve mineral ihtiyacını arttırır. Beslenme şekillerinin değişmesi, genetiği oynanmış ve işlenmiş gıda tüketiminin artması, aşırı ekim ve suni gübre kullanımına bağlı olarak toprağın mineral açısından fakirleşmesi gibi faktörler vücudun alması gereken vitamin ve minerallerin eksikliğine yol açmıştır.

Eksikliğe bağlı olarak yorgunluk, ağrı, enflamasyon, azalmış immunite, diyabet, obezite, otoimmun hastalıkların artış gibi belirtiler ortaya çıkar. Bu belirtiler ortaya çıktığında vücut zaten kendi ihtiyacı olanı tüketmiştir. Bu tükeniş nedeniyle vücudun kendini yenileyebilme kapasitesi sekteye uğramıştır. Bu tedavi yöntemi ile vücudun iyileştirme kapasitesi tekrar harekete geçirilmekte, hastalık oluşumu engellenmekte ve yaşlanma süreci yavaşlatılmaktadır.

Muayene ve kan tetkikleri sonucunda kişiye özel intravenöz nutrisyonel tedavi planlanır. Kliniğimizde çeşitli damar içi tedavi protokolleri uygulanmaktadır. Bunların arasında:

 • Vit C
 • Magnezyum
 • Glutatyon
 • Selenyum
 • Koenzim Q10
 • Çinko
 • Alfa Lipoik Asit
 • Myers Kokteyli
 • Saç ve Tırnak Bakım Kokteyli
 • Detoks Kokteyli
 • Anti Stres Kokteyli
 • İmmun Sistem Güçlendirici Kokteyli
 • Geceden Kalma Kokteyli

Damar içi nutrisyon tedavisi ile aminoasitler, elektrolitler, multivitaminler ve diğer elementler verilebilir. Beslenme ve emilim yetersizliklerinde uygun bir çözümdür. Bu tedavi yönteminde damar içine steril iğne setiyle girilerek ‘damla’ şeklinde yavaş yavaş istenilen madde vücuda verilir. Bu işlem verilen maddeye bağlı olarak 30-60 dakika hatta iki saat sürebilir. Haftada bir veya iki seans uygulanır. Etkinliği kişiye bağlı olmakla birlikte üç dört seans sonra hissedilmeye başlanır. Dehidratasyonun önlenmesi, enflamasyon ve ağrının azaltılması, hücre yıkımının önlenmesi, yara iyileşmesinin hızlandırılması, demans, yorgunluk bitkinlik, viral enfeksiyonlar gibi birçok alanda tedavi sağlanmaktadır.

Myer’s Kokteyli: Doktor John Myers tarafından geliştirilen immun sistemi ve genel performansı güçlendiren vitaminlerden oluşan bir karışımdır. Hücre tamiri ve yenilenmesi, kollajen üretimini arttırarak tendon ve ligamentleri güçlendirilmesinde, migren, depresyon, kronik yorgunluk, fibromiyalji, kas ağrıları gibi durumlarda ve vücudun gereksinim duyduğu günlük besinlerle alınamayan mineral ve vitaminleri bu kokteyl ile verebiliriz. İçinde Glutatyon, magnezyum, kalsiyum, selenyum, çinko, vit B5, B6, B12, vit C bulunmaktadır.  

Glutatyon: Çevresel toksik maruziyeti azaltmak, kronik hastalıklardan korunmak, sağlığınızı en uygun hale getirmek için kullanılabilecek en kuvvetli antioksidan maddedir. Hücresel bazda enerji üretiminde önemlidir. Kan akımının düzenlenmesi, diyabet, Parkinson hastalığı gibi birçok hastalığın tedavisine katkı sağlar.

Vit C: İmmun sistemi güçlendirir. Antioksidandır. Serbest radikal hasarı tamir eder. Kollajen yapımını arttırır, tendon ve ligamentleri güçlendirir. Kronik yorgunluğun giderilmesine katkı sağlar.

Selenyum: Antioksidan, immun sistemi güçlendirici etkisi vardır. Eksikliği birçok kronik hastalıklar, prostat ve kolan kanseri, kalp hastalıkları, üreme sistemi hastalıkları, bilişsel problemler ile ilişkili bulunmuştur. 

Alfa Lipoik Asit: Enerji metabolizmasında rol alan mitokondriyal bileşiktir. Kalp ve karaciğer hastalıkları, diyabet ve yaşa bağlı gelişen nörolojik problemlere karşı koruyucu etkileri vardır. Anti oksidan etkisi vardır. Yaşa bağlı gelişen oksidatif hasarı geriye çevirebilme özelliği ile anti aging olarak kabul edilmektedir.

Piyasada ve internet yoluyla birçok vitamin ve mineral takviyeleri denetimsiz bir şekilde satılmaktadır. Büyük köklü ilaç firmaları dışında satılan ürünün gerçekten o ürünü ihtiva ettiğini veya etikette yazan miktarda olup olmadığını bilmenin imkanı yoktur. Ağız yoluyla alınan takviyelerin emilimi birçok faktöre bağlı olarak değişebilmektedir. Mide-bağırsak hastalıkları, kahve, alkol, bazı yiyecekler emilimi belirgin bir şekilde azaltmaktadır. Damar yoluyla verilen vitamin ve mineraller mide bağırsak sistemine karışmadan doğrudan kana verilerek vücut tarafından eksiksiz bir şekilde kullanılmaktadır. Bulantı, mide ağrısı, emilim problemleri gibi yan etkiler görülmez. Örneğin VitB, VitC ve glutatyonun bağırsaklardan emilimi zordur. İ.V. nutrisyon tedavisi ile hastamıza ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineralleri hızlı, etkin ve güvenilir bir şekilde vermekteyiz.

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Doktora Sorun
1
Doktora Sorun
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabilirim?
0312 285 30 00