Kromoterapi

Kromoterapi

Kromoterapi Nedir?

Işık bir elektromanyetik radyasyondur ve doğal olarak manyetik alan ve elektriksel dalgalanmalardan oluşur. Basit olarak açıklamak gerekirse ışık enerjidir, renk ise enerji ve maddenin etkileşimiyle ortaya çıkan bir üründür. Her rengin dalga boyu frekansı ve enerji miktarı bellidir. İnsan gözü dalga boyu 380-780 nm arasında olan elektromanyetik radyasyona hassastır. Bu küçük segmentte görünebilene ışık adı verilir.

Görünebilen ışık birçok elektromanyetik frekanslara bölünebilir ki bunlardan gökkuşağı renklerine tekabül eder: kırmızı, turuncu, sarı, yeşil, mavi, mor v.b. Her canlı sağlık durumunu etki eden ışığa maruz kalmaktadır. Kromoterapi görüşüne göre insan vücudu renklerden meydana gelmiştir. İnsan vücudu renkler tarafından uyarılır ve renkler insan vücudunda bulunan değişik sistemlerin düzgün çalışmasından sorumludur. Bütün organların ve uzuvların kendi renkleri mevcuttur. Bütün organlar, hücreler ve atomlar enerji olarak varlıklarını sürdürmektedir ve her birinin kendi frekansı veya titreşimsel enerjisi vardır.

Her bir organımız ve enerji odakları bu renklerin frekanslarıyla titreşirler ve uyumlanırlar. Vücudun değişik bölümleri bu normal titreşim ve devinimlerden saparsa hastalık ortaya çıkmaktadır. Vücutta her organın düzgün çalıştığı bir enerji seviyesi ve titreşimi vardır. Kromoterapi ile bu bozulmuş denge rayına oturtulmaktadır.

 Renkler duygular üzerine anında etki yaratmaktadır. Bozulmuş beden zihin etkileşimini düzeltmek için renkli ışık kullanılabilir. Her renk santral sinir sistemi ve otonom sinir sistemine farklı etkilere neden olmaktadır. Renk spektrumundaki her dalga boyunun hem nörolojik hem de psikolojik etkisi vardır. Renk uyarımı ile organizmada belirli bir duygusal ve fiziksel cevap kalıbı tetiklenir. Örneğin mavi parasempatik sinir sistemini aktive eder, sakinleştirici, yatıştırıcıdır. Kırmızı sempatik sinir sistemini aktive eder. Mavi-yeşil travma sonrası dokuyu iyileştirir, yatıştırıcıdır.

Bizler kliniğimizde renkli gözlükler kullanarak özellikle kişide travma ve stresle ortaya çıkmış semptomlara yönelik tedavi uygulamaktayız. Renkli gözlükler ile limbik sistem ve prefrontal loba etki ederek işlevsel olmayan duyguları bilişleri pozitif olanlara dönüştürür ve sistemi düzenleriz. Gerekirse hipnoz ve psikoterapi ile destek sağlamaktayız.

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Doktora Sorun
1
Doktora Sorun
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabilirim?
0312 285 30 00