Kupa Tedavisi

Kupa Tedavisi

Kupa Tedavisi Nedir?

Alternatif tıbbın bir çeşidi olan kupa tedavisi, doktorun deriye birkaç dakika süreyle özel kupalar tatbik etmesiyle deride vakum oluşturmasıdır. Ağrı, enflamasyon, kan akımın düzenlenmesi, relaksasyon, genel iyilik hali ve derin doku masajı için kullanılmaktadır. Cam, bambu, toprak veya silikondan yapılmış kupalar kullanılabilir . Kupa tedavisi günümüzde popüler olabilir fakat Ortadoğu, Çin ve Mısır’da yüzyıllardır kullanılmaktadır. Yaş ve kuru tipleri vardır.

Her iki kupalamada vakum oluşturularak derinin kalkmasına ve damarların genişlemesiyle kızarma meydana gelir. Vakumla ile periferik kan akımı arttırılır, inflamasyon azaltılır ve immunite artışı sağlanır. Kupalar genellikle üç dakika kadar takılı kalır. Yaş kupada(hacamat) ise üç dakikalık vakumlamadan sonra kupa uygulanan yerlere bistüri ile ince çizikler atılır ve tekrar vakumlama yapılarak az miktarda kan çıkartılır. Bu işlem ortalama üç kez tekrarlanır ve kupa yapılan yer temizlenerek kapatılır. Yaklaşık on gün içinde deri eski haline döner.

Bu işlemler ile vücuttan zararlı maddeler ve toksinler uzaklaştırılır. Akupunktur iğneleri uygulanarak üstüne kupa ile kapatılarak daha etkili tedavi sağlanabilir. Ağrı insanları alternatif tedavi yöntemlere yönelten en önemli belirtidir. Ağrı tedavisinde kullanılan en önemli yöntemler akupunktur, masaj ve kupa gibi yöntemlerdir.

Diğer alternatif tıp yöntemleriyle beraber uygulandığında kupa; boyun, sırt ve bel ağrıları, baş ağrısı ve migren, herpes zoster(zona), akne, fasiyal paralizi(yüz felci), servikal spondylosis (boyundaki kemik, eklem ve disklerin yaşa bağlı erimesi), fibromiyalji, artrit, infertilite, jinekolojik hastalıklar, anksiyete ve depresyon gibi durumlarda etkili olabilir. Yan etkileri nadirdir deri enfeksiyonu, yanık ve deride morarma görülebilir. Kanser hastalarına, kalp pili takılı olanlarda ve organ yetmezliklerinde uygulanmaz.

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Doktora Sorun
1
Doktora Sorun
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabilirim?
0312 285 30 00