Sibo Tedavisi

Sibo Tedavisi

Sibo Tedavisi Nedir?

İngilizce small intestinal bacterial overgroth olan sibo ince bağırsakta fazla miktarda bakteri bulunmasını ifade eder. Emilim bozukluğu ve kronik ishalin başlıca etkeni olarak görülür. Bu hastalarda ayrıca sebepsiz kilo kaybı, besinsel yetersizlikler ve osteoporoz gibi belirtiler eşlik edebilir. Sibo sanıldığının aksine toplumda yaygın olarak görülmektedir.

 Normalde ince bağırsakta 103 organizma/ml’den daha az bakteri bulunmaktadır ve genelde bunlar gram pozitif organizmalardır. Bakteri çoğalması yanı sıra mikroorganizmanın tipi de önem kazanmaktadır. Örneğin safra tuzlarını sindiren bakterilerin artışında yağ emilim bozukluğuna veya ishale neden olabilirken karbonhidratları sindiren bakterilerin çoğunlukta olması ishal olmadan sadece şişkinlik oluşturabilir. Verilerin kısıtlı olmasına rağmen genç ve orta yaşlarda az görülmesine karşın yaşlı popülasyonda görülme sıklığı artmaktadır.

 Bakteri çoğalmasını etki eden en önemli iki olay mide asit salgısının azalması ve bağırsak hareketinin yavaşlamasıdır. Ayrıca anatomik bozukluklar ve immun sistemi bozuklukları diğer ana etkenlerdir. Mide asidi sindirilmiş bakterinin büyümesini engellemektedir. İleri yaş ve H.pylori büyümesine bağlı asit salgısının azalması SİBO için risk faktörüdür. İrritabıl bağırsak sendromu, kontrol altında olmayan diyabet hastalığı, çölyak hastalığı, kronik ishal, kronik alkolizm, aşırı antibiyotik kullanımı ve yaşlılık diğer risk faktörlerinden bazılarıdır.

 SİBO belirtilerine gelecek olursak şişkinlik, karında gerginlik, karın ağrısı, ishal, yorgunluk ve zayıflık belli başlı belirtileridir. Belirtilerin şiddeti ve sıklığı bakteri çoğalmasının miktarına ve etkilediği bağırsak duvarının derinliğine bağlıdır. SİBO ile zamanla emilim bozukluğu, besinsel yetersizlikler ve metabolik kemik hasarları gelişecektir.

 SİBO tanı için yapılacak testler konusunda halen tartışmalar sürmektedir. En sık kullanılan iki yöntem bakteriyel kültür ve nefes testi.

 SİBO tedavisi üç basamakla gerçekleşir:

  • altta yatan nedeni düzeltmek
  • besinsel destek sağlamak
  • aşırı çoğalmayı tedavi etmek.

Diyet, medikal ve gerekirse cerrahi tedaviler uygulanır.

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Doktora Sorun
1
Doktora Sorun
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabilirim?
0312 285 30 00